Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

154 rocznica bitwy pod Kluskami

22 kwietnia 2017r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach 154. rocznicy bitwy pod Kluskami. Uroczysta msza odbyła się w lesie dzietrznickim nieopodal Kałuż przy Pomniku Ofiar Powstańców Styczniowych.

Profesor T. Olejnik przedstawił krótko historię oddziałów polskich dowodzonych przez F. Parczewskiego, które przyjęły atak wroga. Powstańcy – strzelcy, kosynierzy oraz jazda w trudnym starciu nie zdołali przechylić na swoją korzyść szali zwycięstwa. Przewaga oddziałów wroga dowodzonych przez A. Oranowskiego była ogromna, tym bardziej, że do walki użyto także dział. Straty Polaków to kilkudziesięciu zabitych i rannych. Podobnie kształtowały się straty wśród Rosjan. Według profesora Olejnika, było to jedno z najważniejszych starć powstania styczniowego w Królestwie Polskim.

Chwała bohaterom!