Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wspaniała pogoda, wspaniała przygoda, wspaniałe tereny i wspaniała rywalizacja sportowa!

W sobotę i niedzielę, tj. 13-14 maja na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego rozegrano zawody sportowe o randze ogólnopolskiej, tj.: II Ogólnopolskie Mistrzostwa Załęczańskiego Łuku Warty w Rowerowej Jeździe na Orientację oraz Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację.

Do rywalizacji zgłosiło się 180 chętnych, a wystartowało 150 zawodników. Z tej liczby ponad 130 zawodników stanęło na starcie I etapu mistrzostw na dystansie średnim (w sobotę) – jest to nowy rekord Polski we frekwencji na starcie w dotychczas rozegranych zawodach orientacji sportowej, 88 na dystansie sprinterskim i 83 rowerzystów na dystansie długim w czasie III etapu, który odbywał się w niedzielę. W I etapie rywalizowały kobiety w 5 kategoriach, mężczyźni w 13 kategoriach oraz chętni w kategorii OPEN i rodzinnej. W II etapie rywalizowały kobiety w 4 kategoriach, mężczyźni w 11 kategoriach oraz chętni w kategorii OPEN i rodzinnej. W III etapie rywalizowały kobiety w 8 kategoriach, mężczyźni w 14 kategoriach oraz chętni w kategorii OPEN. Uczestnikami zmagań byli zawodnicy amatorzy i profesjonaliści z całej Polski. Województwa: opolskie, małopolskie, śląskie, mazowieckie, łódzkie, pomorskie, dolnośląskie i wielkopolskie miały swych reprezentantów, którzy stanęli do rywalizacji. Do Załęcza Małego 13 i 14 maja zawitali reprezentanci Polski w tej dyscyplinie sportu na czele z trenerem kadry narodowej, Janem Cegiełką. Swą obecnością zaszczycił nas sam prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, który brał udział w rywalizacji sportowej oraz inni przedstawiciele władz związku. Organizatorzy, czyli pracownicy Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym na czele z dyrektorem w roli kierownika zawodów, stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu wszyscy zawodnicy ukończyli swoje trasy, osiągając super wyniki. Wśród startujących byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także nauczycielka, p. Joanna Mencfel, zdobywając I miejsce i bardzo dobry czas. W opinii sędziów i trenera kadry narodowej miała szansę na współzawodnictwo z zawodnikami licencjonowanymi i osiągnięcie miejsca na podium. Mamy również zwycięstwo w kategorii: K 14 - Kariny Polak i Darii Cembik , M14 - Mateusza Muchy i dwukrotne Szymona Draba, M17 - Jakuba Wojtaka i Przemysława Walaszczyńskiego, M20 - Michała Mencfela, K40 - Joanny Mencfel. Oprócz rywalizacji zawodników amatorów i profesjonalistów szczególnie dużą popularnością cieszy się kategoria rodzinna. Na starcie stanęło 18 rodzin, które stanowiły 69 - osobową grupę zawodników uczestniczących w mistrzostwach, w tym najmłodszy uczestnik w wieku 8 miesięcy. Natomiast najstarszym zawodnikiem był startujący w kategorii M70, Kazimierz Dura. Propagatorem orientacji rowerowej stała się grupa zawodników „Rowerowego Wielunia”, którzy licznie wystartowali w mistrzostwach i w naturalny sposób stali się sympatykami tej dyscypliny i dużym wsparciem dla organizatorów, co dobrze rokuje na rozwój tej dyscypliny na terenie powiatu wieluńskiego.

Zawody rozegrano w malowniczych terenach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, który jest najbardziej wysuniętym na północ obszarem Jury Krakowsko-Częstochowskiej z licznymi formami krasowymi, lekkimi wzniesieniami, pokryty lasami sosnowymi, niewielkimi formami skalnymi oraz piaszczystymi ścieżkami. Jak się okazało, teren, rzeźba, piaszczyste, nieregularne drogi i ścieżki stanowiły nie lada wyzwanie, nie tylko dla początkujących, ale i dla profesjonalistów, o czym świadczą wypowiedzi zawodników po skończonej rywalizacji.

Mistrzostwa zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Wieluńskiego, Wójta Gminy Pątnów, UKS-u „Załęczak” i Stowarzyszenia „KRAS”. Dzięki hojności sponsorów, od uczestników nie pobierano żadnych opłat i obdarowano ich licznymi nagrodami (medalami, pucharami, dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz koszulkami reklamowymi). Na mecie na zawodników czekały: ciepły posiłek, napoje i ciasto, a w sobotni wieczór zorganizowano ognisko. Nagrody wręczali przedstawiciele PZOS, sponsorzy i władze samorządowe. Sponsorom bardzo dziękujemy w imieniu własnym jak i obdarowanych. Nad zabezpieczeniem tras czuwali strażacy z jednostek OSP Gminy Pątnów, ratownik medyczny, pracownicy urzędu, pracownicy i nauczyciele ZSS w Załęczu Małym oraz policjanci z KP w Wieluniu. Obsługę medialną zapewniła TV TOYA, Radio ZW, prasa Kulisy Powiatu i Dziennik Łódzki. Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu sportowego i organizacyjnego mistrzostw, bardzo gorąco dziękujemy.

Podsumowaniem imprezy niech będą słowa cytowane poniżej:

„Ubiegłoroczna impreza miała bardzo dobre opinie, więc postanowiliśmy powierzyć tutejszej sekcji organizację Mistrzostw Polski. I nie zawiedliśmy się. Trasy są świetne, przygotowanie zawodów i oprawa doskonała” – chwali organizatorów Krzysztof Urbaniak, prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Imprezę sponsorowali:

 praca

 

 Szczegółowe wyniki można odnaleźć na stronie -  http://aktywniewzaleczu.pl/long17/#wyniki

W naszej galerii znajdziecie mnóstwo zdjęć z tej ogólnopolskiej imprezy sportowej.