Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pod hasłem "Nie lękajcie się!" 13. rocznica śmierci Jana Pawła

Rocznica śmierci Jana Pawła II przypada w tym roku w poniedziałek wielkanocny. "Nie stanowimy żadnej konkurencji dla poniedziałku wielkanocnego, ale chcemy, aby w tym duchu świąt wielkanocnych, dających nadzieję na życie wieczne, byśmy pamiętali, że dla chrześcijan nie ma żadnej sytuacji bez wyjścia, nie ma sytuacji, która nas przerasta, bo Chrystus zmartwychwstał. To jest ta prawda, którą wyciągamy z nauczania Kościoła" - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Senk.

Stąd też - jak podkreślił dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - 13. rocznicę śmierci Jana Pawła II "chcemy pokazać w takim duchu nadziei, która wiąże się ze świętami wielkanocnymi, ale jednocześnie nadziei, która bierze się stąd, że Jan Paweł II, rozpoczynając swój pontyfikat w 1978 roku od razu mówi: "Nie lękajcie się!". "I to jest sens, dlaczego 13. rocznica śmierci Jana Pawła II, pamiętając o poniedziałku wielkanocnym przyjęła hasło +Nie lękajcie się!+" - dodał.

Zdaniem Senka, jest jeszcze jedna ważna data, która będzie w październiku tego roku obchodzona, to jest 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bardzo dużo mówimy o ojcach niepodległości, o Wojciechu Korfantym, Romanie Dmowskim, Józefie Piłsudskim. I to są te osoby, którym zawdzięczamy niepodległość. Jan Paweł II praktycznie równolatek niepodległości, ponieważ urodził się w maju 1920 roku, czyli wolna Polska miała raptem półtora roku. I papież jest owocem wolnej Polski" - przypomniał dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Dodał, że tak naprawdę "dopiero Jan Paweł II uczy nas wolności i można by go dołączyć do ojców wolności, który pokazuje ją nam w haśle +Nie lękajcie się+" - zaznaczył Senk.

Podkreślił jednocześnie, że "chyba nikt się nie spodziewał, że ta wolność przyjdzie już w 1979 roku po przyjeździe Jana Pawła II do Polski, uruchamiając karnawał +Solidarności+, i że w ten sposób uda się Polskę tak szybko odmienić".

Jan Paweł II - jak powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II - uczy nas "mądrego korzystania z wolności, pamiętając, że jest wolność osobista, ale należy zarazem pamiętać o wolności wspólnoty, biorąc sobie do serca słowa Papieża, że +wolność jest ciągle przed nami+, dodając: "Sądzę, że egzaminu z tej wolności jeszcze nie zdaliśmy".

źródło: https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,33891,pod-haslem-nie-lekajcie-sie-bedzie-obchodzona-13-rocznica-smierci-jna-pawla.html