Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tam trzeba być!

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej gimnazjum 22 maja 2018r. mieli możliwość  zwiedzić Kopalnię Węgla Brunatnego w Bełchatowie. Wycieczka ta została sfinansowana ze środków WFOŚiGW w Łodzi  w ramach realizowanego w naszej szkole projektu ekologicznego pt.: „Pogromcy smogu z załęczańskiego grodu”.

Pierwszym punktem programu była wizyta w siedzibie spółki kopalni, gdzie w sali  tradycji  uczniowie obejrzeli film o procesie powstawania złoża węgla brunatnego, pierwszych badaniach w regionie, rozwoju kopalni i jej działań na rzecz ochrony środowiska. Następnie w charakterystycznych osinobusach dotarli  do potężnego wyrobiska o długości 12 km, szerokości 3 km  i głębokości 200 m. Kominy Elektrowni „Bełchatów”, potężne maszyny, monstrualne koparki, długie zwałowarki, kilometry rur i taśmociągów, pokłady węgla brunatnego pod stopami z pewnością wywarły  wrażenie. (I pomyśleć, że odkrywka Bełchatów ma się zmienić w dwa najgłębsze jeziora w Polsce, blisko dwukrotnie głębsze od mazurskiej Hańczy). Następnie wjazd wyciągiem krzesełkowym na Górę Kamieńską, najwyższe  wzniesienie w środkowej Polsce powstałe jako zwałowisko zewnętrzne kopalni, by z bliska zobaczyć farmę wiatrową. Na koniec lubiący wyzwania mogli jeszcze skorzystać z przejazdu torem saneczkowym. 

Łódzkie jest atrakcyjne!